728 x 90Yeni ÖTV Düzenlemesi Almanları Vuracak

Yeni ÖTV Düzenlemesi Almanları Vuracak

Resmi Gazete yayımlanan kararla birlikte yürürlüğe giren yeni ÖTV düzenlemesi kapsamında otomobillerin ÖTV oranlarının belirlenmesinde dikkate alınan kriterlerin büyük oranda değiştiği ve hesaplamalara yeni kriterlerin eklendiği dikkatlerden kaçmıyor.

Yeni ÖTV düzenlemesinde herkes tarafından bilindiği üzere lüks otomobil modellerinin fiyatlarında büyük artışlar meydana gelecek. 2017 yılından itibaren fiyatlara yansıyacak olan ÖTV zamlarının en çok Alman otomobil modellerini vurması bekleniyor.

Bilindiği üzere ülkemizde Alman markaları pazarın yüzde 11'ine hakim olmalarıyla ön plana çıkıyor. Özellikle Audi, Mercedes Benz ve BMW gibi lüks otomobil üretimlerine ağırlık veren markaların zamlardan daha yüksek oranda etkileneceği görülüyor. Düzenleme kapsamında vergisiz fiyatı 40 bin TL'nin üzerinde olan araçlarda motor seçeneklerine ve vergisiz satış fiyatlarına göre farklı ÖTV oranları uygulanıyor. En yüksek zamların ise lüks modellerde meydana geldiği dikkatlerden kaçmıyor. 

Bu sebepten dolayı da 2017 yılında Audi, BMW ve Mercedes Benz gibi lüks Alman otomobil üreticilerinin satışlarında ne gibi değişikliklerin meydana geleceği herkes tarafından merak edilmektedir. Ayrıca firmaların ülkemize özel fiyat güncellemesi yapıp yapmayacağı da henüz bilinmiyor.

img
Engin
EDITOR
PROFIL