728 x 90Soğuk Havalarda LPG'li Araç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Soğuk Havalarda LPG'li Araç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kış mevsiminin soğuk günlerinde otomobil kullanmak da büyük bir problem haline gelebiliyor. Özellikle herkes tarafından bilindiği üzere kışın LPG'li araç kullanmanın daha büyük problemler açabiliyor. Günümüzde birçok yeni modelde soralı LPG'li sistemler kullanılsa da yollarda düz sistem LPG kullanan araçlar da bulunmaktadır. 

Sıralı LPG sistemlerinde ilk çalıştırma benzinli olarak yapılsa da düz sistemlerde benzin ve LPG arasında geçiş sadece manuel olarak yapılabiliyor. Uzmanlar tarafından manuel sistemlere sahip otomobil kullanıcılarının kış aylarında araçlarını benzinde kullanmaları tavsiye ediliyor. 

Benzinin LPG'ye kıyasla yanma noktası düşük, donma noktası ise yüksektir. Bu sebepten dolayı verim, performans, ısınma ve ilk çalıştırma açısından kış aylarında aracı benzinli olarak kullanmak daha avantajlıdır. 

Aksi taktirde soğuk kış günlerinde özellikle sabah saatlerinde otomobillerin çalışmakta güçlük çektiği ve hiç çalışmadığı görülebiliyor. Benzinli otomobillerde ise bu gibi problemlere daha az rastlanmaktadır. 

Uzman tavsiyelerine gereken önem verildiği taktirde hem yaz hem de kış aylarında her hangi bir problem yaşanmadan otomobiller kullanılabilecektir. 

img
Engin
EDITOR
PROFIL