728 x 90Soğuk Havada Yakıt Tüketimi Neden Artar?

Soğuk Havada Yakıt Tüketimi Neden Artar?

Otomobil sahiplerinin önüne çıkan en büyük problemler arasında yüksek yakıt tüketimleri bulunmaktadır. Sürekli olarak artış gösteren akaryakıt fiyatlarına karşı otomobil üreticileri tarafından verimli motor teknolojileri geliştirilse de istenilen noktaya gelindiğini ifade etmek yanlış olacaktır. 

Özellikle araç sahiplerinin çok daha iyi bileceği üzere soğuk kış günlerinde otomobillerin yakıt tüketimlerinde büyük bir artış yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalarda kışın araçların ilk çalıştırılmasından itibaren motorun ideal sıcaklığa çıkabilmesi için normalden daha çok yakıt kullanmak zorunda olduğu görülmüştür. Bu sebepten dolayı da motorun sıcaklığı 90 derece civarlarına yaklaşasıya kadar normal bir güne oranla daha çok yakmaktadır.

90 Derecede Dış Ortamdan Bağımsız Çalışma 

Genel itibariyle teknik veriler ele alındığında uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde araçların dış ortam sıcaklığından etkilenmemesi için motor sıcaklığının ortama 90 derece civarında olması gerektiği ifade ediliyor. Bu değerin motor özelliklerine göre farklılık gösterdiği unutulmamalıdır. 

Yakıt tüketimindeki artıştan minimum seviyede etkilenmek için hareket etmeden önce motorun rölantide bir miktar da olsa ısınması gerekiyor.

Soğuk Havada Yakıt Tüketimi Neden Artar?
img
Engin
EDITOR
PROFIL