728 x 90Silecek Suyu ve Fiskiye Motoru Donarsa Ne Yapılmalıdır?

Silecek Suyu ve Fiskiye Motoru Donarsa Ne Yapılmalıdır?

Ülkemizin coğrafi konumu sebebiyle kış aylarının son derece sert geçtiği biliniyor. Hemen her bölgemizde birçok noktada kış aylarında hava sıcaklıkları uzun bir süre sıfırın altında seyretmektedir. Normal suların 0 derecede donmaya başladığı göz önüne alındığında gerekli önlemlerin alınmaması durumunda otomobil sistemlerinin büyük risk altında olduğu görülecektir. 

Antifirizli Cam Suları Tercih Edilmeli

Kış aylarında otomobillerde problem yaşanmaması açısından gerekli tüm önlemlerin tam olarak alınması tavsiye ediliyor. Kış aylarında en çok karşılaşılan problemlerin başında cam suyu ve cam suyu fiskiye hatlarıyla motorun donması olayıdır. Motor suyunda olduğu gibi kışın cam suyu yerine de antifirizli cam suyu doldurulması gerekiyor. Aksi taktirde cam suyu deposu ve hatların içerisinde donma yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Motorun Sıcaklığıyla Çözülebilir

Önlemlerin alınmaması veya önlemlerin alınması durumunda bile donması halinde buzun çözülmesi için aracın çalıştırılması ve yola çıktıktan bir süre sonra tekrar denenmesi gerekmektedir. Genel olarak motorun sıcaklığından hazne ve hatlar içerisindeki buzlar çözülebilmektedir. Bunun haricinde özellikle de acil durumlarda fön makinesi gibi bir ısıtıcıyla hatların ısıtılması tavsiye ediliyor.

Sıcak Su Dökmeyin

Hatların, motorun ve haznenin üzerine sıcak dökülmesi tavsiye edilmez. Bu hatlara ve motora daha büyük bir zarar verebilir. Tüm çabalara rağmen açılmaması durumunda ise kendi haline bırakılması ve hava sıcaklıklarının normale dönmesiyle kendi kendine çözülmesinin beklenmesi gerekmektedir. Çoğu zaman tüm hatların kendi kendine çözülebildiği bilinmektedir.

Silecek Suyu ve Fiskiye Motoru Donarsa Ne Yapılmalıdır?
img
Engin
EDITOR
PROFIL

Yeni Gelişmeler

Araç Fiyatları

Araba Haberleri