728 x 90Karlı Zeminde Nasıl Fren Yapılır?

Karlı Zeminde Nasıl Fren Yapılır?

Kış aylarında ülkemizin büyük bir bölümünde etkili olan yoğun kar yağışından dolayı zaman zaman şehlerarası yollar bile ulaşıma kapanabilmektedir. Yapılan uyarılara rağmen her hangi bir önlem alınmadan yola çıkan ve dikkatsiz sürücülerden dolayı kış aylarında kar yağışının arttığı dönemlerde meydana gelen kaza sayılarının da arttığı dikkatlerden kaçmıyor. Böyle zamanlarda her hangi bir trafik kazasıyla karşı karşıya kalınmaması için mutlaka tüm önlemlerin alınması ve uzman uyarılarına kulak verilmesi gerekiyor.

Buzlu Zemin Üzerinde Nasıl Fren Yapılır?

Günümüzde yeni üretilen otomobillerin hemen hepsinde ABS sistemi yer almaktadır. Bunun yanı sıra trafikte ABS fren sistemine sahip olmayan otomobillerin de olduğu unutulmamalıdır. ABS fren sistemine sahip otomobillerde kar veya buz fark etmeksizin ani durumlarda ve durmak zorunda kalındığı zamanlarda frene sonuna kadar basmaktan korkulmamalıdır. Bilindiği üzere ABS sistemi tekerlerin kilitlenmesini önleyerek etkili bir şekilde fren yapmaktadır. 

ABS sistemine sahip olmayan otomobillerin ani bir şekilde durması gerektiği zamanlarda ise frene bastıktan sonra tekerlerin kilitlendiği hissedildiği anda fren pedalı bırakılmalıdır. Aksi taktirde araç daha fazla kayacak ve tamamen kontrol kaybı yaşanacaktır.

Karlı Zeminde Nasıl Fren Yapılır?
img
Engin
EDITOR
PROFIL

Yeni Gelişmeler

Araç Fiyatları

Araba Haberleri