728 x 90Karlı ve Buzlu Zeminde Araba Nasıl Kaldırılır?

Karlı ve Buzlu Zeminde Araba Nasıl Kaldırılır?

Yoğun kar yağışının yaşandığı şu günlerde birçok noktada kar yağışının durmasıyla birlikte hava sıcaklıkları sıfırın altına düşmekte ve yağan karlar buzlaşmaktadır. Sürücüler için hem karla hem de buzla kaplı zemin büyük bir tehlike meydana getirmektedir. Özellikle buzlaşan zeminlerde kar lastiklerininden de beklenen verim alınamamakta ve aracın hareket etmesi ve durması son derece zorlaşmaktadır. 

Karla veya buzla kaplı zeminlerde araçların kaldırılmasından büyük zorluk yaşayanların mutlaka vereceğimzi tavsiyeleri dikkate almaları gerekiyor. İlk olarak aracın tekerlerinin çevresinde birikmiş kar veya buz kütleleri varsa tekerlerden uzaklaştırılmalı ve mümkün olduğunda temizlenmelidir. 

Daha sonra araba çalıştırıldıktan sonra birinci viteste çok düşük seviyelerde gaz pedalına basılmalı ve aracın patinaja düşmesini engelleyerek hareket verilmeye çalışılmalıdır. En ufak bir patinaj hissinde direk olarak gaz pedalı bırakılmalıdır. Ardından aracı ikinci vitese alıınması ve aynı şekilde yavaş yavaş gaz verilmesi gerekmektedir. 

Birinci viteste teker yüksek devirlerde döndüğü için bir anda patinaj yapabilmekte olup ikinci viteste ise daha yüksek tork değeriyle patinaj yapmadan rahatlıkla araç kaldırılabilmektedir.

img
Engin
EDITOR
PROFIL