728 x 90Hususi Araçlarda Kar Lastiği Zorunlu Mu?

Hususi Araçlarda Kar Lastiği Zorunlu Mu?

1 Aralık itibariyle başlayan kar lastiği takma zorunluluğu her hangi bir değişiklik olmaması durumunda 1 Nisan 2017 tarihine kadar devam edecektir. Uygulamaya geçildiği günden beri kış aylarında ülkemizde meydana gelen kazalarda büyük oranda bir azalmanın meydana geldiği belirtiliyor. Ayrıca her yıl açıklanan rakamların karşılaştırılması durumunda da üşüş direk olarak göze çarpıyor. 

Uzmalar Kar Lastiği Kullanımına Dikkat Çekiyor

Kar lastiğinin sadece buzlu ve karlı zeminlerde kullanılması gerektiğine dair sürücüler arasında doğru bilinen büyük bir yanlış bulunuyor. Kış lastikleri +7 derece altında frenleme mesafesinin azaltılmasında büyük bir rol oynamakta ve yola tutunma kabiliyetini büyük oranda artırmaktadır. 

Bu sebepten dolayı günümüzde uygulanan kapsamda hususi araçlar için kar lastiği takma zorunluluğu bulunmasa da trafik ve can güvenliği açısından mutlaka kışın sıcaklığın 7 derecenin altına düşmeye başladığı günlerden itibaren kullanılması tavsiye ediliyor.

Kış aylarında kış lastiği veya zincir olmayan sürücülerin yola çıkmasına bağlı olarak büyük veya küçük birçok kazanın meydana geldiği unutulmamalıdır. 

img
Engin
EDITOR
PROFIL

Yeni Gelişmeler

Araç Fiyatları

Araba Haberleri