728 x 90ESP Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

ESP Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

Teknoloji dünyasında meydana gelen gelişmelere bağlı olarak otomobil sistemlerinde de büyük değişimlerin yaşandığı son derece açık ve net bir şekilde görülüyor. Genel olarak uzun yıllardan beri geliştirilen sistemlerle araçların çok daha güvenli ve konforlu bir hale geldiği dikkatlerden kaçmıyor. 

ABS, ESP, EBA, BAS, MSR, EBD, ASR, EPB, SRS ve HLA gibi daha birçok sistem günümüz otomobillerinde kullanılmakta olan başlıca güvenlik sistemleri arasında yer alıyor. Genel olarak bazı sistemler araçların sadece üst donanım paketlerinde kullanılırken özellikle ABS, ASR ve ESP gibi sistemlerin günümüzde birçok modelde standart olarak kullanıldığı herkes tarafından biliniyor. 

Elektronik Stabilite Programı 

ESP, Elektronik Stabilite Programı açılımıyla ne işe yaradığını açıkça ortaya koyuyor. Sistemin yer aldığı otomobillerde bulunan sensörler sayesinde aracın dengeli bir şekilde seyretmesi sağlanıyor. Özellikle ani frenleme, ani manevra ve yüksek hızlara viraja girme gibi durumlarda ESP sistemi devreye girerek aracın seyir çizgisinde kalmasına yardım ediyor. 

Sistemin güvenlik açısından büyük bir önem taşımasından dolayı hemen her modelde yer almasının başlıca sebepleri arasında yer alıyor.

ESP Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?
img
Engin
EDITOR
PROFIL

Yeni Gelişmeler

Araç Fiyatları

Araba Haberleri