728 x 90Binek Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Binek Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Ülkemiz kaza oranlarına bakıldığında genel olarak kazaların kış aylarında artış gösterdiği görülüyor. Olumsuz hava koşullarından dolayı meydana gelen kazaların azaltılması için ise bir süredir ülkemizde zorunlu kış lastiği uygulaması yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllara oranla kış lastiği takma zorunluluğunun uygulandığı yıllara bakıldığında kış aylarında meydana gelen kaza sayılarında büyük bir azalma meydana geldiği dikkatlerden kaçmıyor. 

Ülkemizde mevcut uygulama kapsamında kış lastiği uygulaması sadece ticari araçlar için geçerlidir. Henüz binek otomobil modelleri için zorunlu kış lastiği uygulaması yer almıyor. Önümüzdeki yıllardan itibaren kademeli olarak uyuglama kapsamının genişletileceği tahmin ediliyor. 

Zorunlu kış lastiği uygulamasının yanı sıra yapılan bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarıyla birlikte binek otomobil sahiplerinin de kullanmaya başladıkları görülüyor. 

Ülkemizde 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında uygulanan kış lastiği takma zorunluluğunun tarihleri hava koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Önümüzdeki günlerde uygulamanın net olarak ne zaman başlayacağı ile ilgili bir açıklamanın yapılması bekleniyor.

img
Engin
EDITOR
PROFIL