728 x 90Volkswagen Emisyon Skandalında Son Durum

Volkswagen Emisyon Skandalında Son Durum

Egzoz gazı emisyon testlerinde hileli yazılım kullandığı tespit edilen Alman otomobil devi Volkswagen markasının uzun zamandır zorlu günler geçirdiği biliniyor. Volkswagen başta olmak üzere firmanın alt markalarını da etkileyen skandal sonucunda hileli yazılımdan etkilenen araçların geri çağrılarak onarılacağı açıklandı.

6.5 Milyar Dolar Bütçe Ayrıldı

Volkswagen tarafından yapılan resmi açıklamalarda hileli yazılımın etkilerinin tamamen ortadan kaldırılması için 6.5 milyar dolar değerinde bir bütçenin ayrıldığı belirtiliyor. Alanında uzman analistler tarafından konuyla ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde ise markaya olan zararın 6.5 milyar dolardan daha fazla olabileceği tahmin ediliyor.

11 Milyon Araç Geri Çağrılacak

Yapılan son değerlendirmelere göre dünya genelinde toplam 11 milyon aracın aşamalı olarak geri çağrılacağı ve firma tarafından skandalın izlerinin tamamen ortadan kaldırılacağı belirtiliyor. Son günlerde ortaya çıkan gelişmelerde de birçok ülkede geri çağrı için gerekli olan planlamaların yapılmaya başlandığı görülüyor.

Alman Ekonomisi Zarar Görebilir

Otomotiv dünyasında şok etkisi yaratan olayın ardından uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda emisyon skandalından dolayı Alman ekonomisinin de ciddi zararlar görebileceği ifade ediliyor.

Dünya genelinde mevcut durumda hileli emisyon testleriden geçirildikten sonra satışa sunulan araçların sahipleri tarafından da biran önce mağduriyetin giderilmesinin beklendiği belirtiliyor.

img
Engin
EDITOR
PROFIL